Kiedy i jak wziąć drugi kredyt hipoteczny

# Opublikowano 11.04.2023

min
Napisany przez napisany Jakob Zalevski

Jeśli jesteś właścicielem domu, możesz mieć możliwość pożyczenia większej ilości pieniędzy poprzez drugi kredyt hipoteczny. Jest on znany również jako kredyt hipoteczny z drugim obciążeniem.

Co to jest kredyt hipoteczny z drugim obciążeniem?

Kredyt hipoteczny z drugim obciążeniem jest kredytem zabezpieczonym, w którym jako zabezpieczenie wykorzystuje się kapitał (lub kapitał własny) domu. Innymi słowy, opiera się na różnicy pomiędzy wartością nieruchomości a kwotą zadłużenia z tytułu pierwszej hipoteki.

Kredyt hipoteczny z drugim obciążeniem różni się od podstawowego kredytu hipotecznego i może służyć jako alternatywny sposób uzyskania dodatkowych środków finansowych bez konieczności refinansowania, zwłaszcza jeśli za zmianę obecnego kredytu hipotecznego groziłyby kary. Dzięki kredytowi hipotecznemu z drugim obciążeniem można pożyczyć więcej pieniędzy, wykorzystując swój dom jako zabezpieczenie, co może być wykorzystane na pokrycie wydatków takich jak ulepszenia lub remonty domu. Oznacza to jednak również, że będą Państwo mieli do spłacenia dwie hipoteki na nieruchomości.

Jeśli nie będziesz w stanie spłacać ani pierwszej, ani drugiej hipoteki, Twój dom może zostać przejęty. Dlatego zawsze warto rozważyć, czy zaciągnięcie kredytu hipotecznego z drugim obciążeniem jest właściwym rozwiązaniem dla Państwa potrzeb, czy też nie.

Dlaczego warto rozważyć kredyt hipoteczny z dopłatą?

Możesz skorzystać z drugiej hipoteki, jeśli:

grożą Ci wysokie opłaty za wcześniejszą spłatę lub kary za zmianę obecnej umowy hipotecznej Masz już szczególnie korzystną ofertę, a remortgaging oznaczałby płacenie nowego, wyższego oprocentowania dla całej kwoty pożyczki.

Czy mogę uzyskać kredyt hipoteczny z dopłatą?

Kredyty hipoteczne z dopłatą są dostępne tylko dla właścicieli nieruchomości, ale nie muszą Państwo mieszkać w nieruchomości, aby się do nich kwalifikować. Możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego na drugi dom lub nieruchomość wynajmowaną w celach inwestycyjnych. W obu przypadkach należy zgromadzić pewien kapitał własny w nieruchomości, aby spełnić kryteria kwalifikacyjne.

Wysokość posiadanego kapitału można ustalić odejmując kwotę zadłużenia z tytułu pierwszej hipoteki od wartości domu. Na przykład, jeśli wartość domu wynosi 300 000 zł, a istniejąca hipoteka opiewa na 100 000 zł, Państwa kapitał wynosi 200 000 zł.

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny z drugim obciążeniem, należy również uzyskać zgodę od dotychczasowego kredytodawcy hipotecznego. W ten sposób będziesz mógł udowodnić kredytodawcy udzielającemu kredytu hipotecznego z drugim obciążeniem, że stać Cię na spłatę obu kredytów. Co więcej, dostawca kredytu hipotecznego z dopłatą prawdopodobnie będzie chciał przyjrzeć się różnym dokumentom i czynnikom, w tym ocenie kredytowej, obecnym wydatkom, zaległym długom i statusowi zatrudnienia.

Ile kosztuje zaciągnięcie kredytu hipotecznego z dopłatą?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych z dopłatą jest zazwyczaj wyższe. Zatem prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić więcej odsetek od drugiej hipoteki niż od pierwszej.

Drugie kredyty hipoteczne mają zazwyczaj wyższe oprocentowanie, ponieważ w przypadku przejęcia domu, kredytodawca z pierwszym obciążeniem jest spłacany przed kredytodawcą z drugim obciążeniem. To sprawia, że pożyczkodawca z drugą hipoteką jest narażony na większe ryzyko poniesienia strat, jeśli sprzedaż nieruchomości nie pokryje zaległych sald obu pożyczek.

Jednakże oprocentowanie drugiej hipoteki może być niższe niż w przypadku innych form niezabezpieczonego kredytu, takich jak pożyczka osobista.

Jakie są korzyści z zaciągnięcia kredytu hipotecznego z drugim obciążeniem?

Kredyty hipoteczne z dopłatą mają wiele zalet. Oto kilka z ich najważniejszych zalet:

  • Możesz zachować swoją dotychczasową umowę o kredyt hipoteczny. Może to być szczególnie cenne, jeśli stopy procentowe wzrosły lub Twoja ocena kredytowa spadła.
  • Nie trzeba płacić opłat za wcześniejszą spłatę lub kar za przerobienie kredytu.
  • Nie trzeba przedłużać okresu obowiązywania obecnej umowy hipotecznej.
  • Zabezpieczone pożyczki są zazwyczaj łatwiej dostępne niż niezabezpieczone pożyczki osobiste, szczególnie jeśli jesteś samozatrudniony.

Jakie są wady zaciągania kredytu hipotecznego z drugą opłatą?

Jak wszystko, również kredyty hipoteczne z dopłatą mają swoje wady. Oto kilka z nich, które warto rozważyć:

  • Możesz stracić swój dom, jeśli zalegasz ze spłatami. To sprawia, że second-charge mortgage jest złym pomysłem, jeśli masz problemy finansowe.
  • Będziesz musiał spłacić oba kredyty hipoteczne w całości, jeśli się przeprowadzisz, co może sprawić, że zostaniesz z bardzo małym depozytem
  • Nie trzeba przedłużać okresu obowiązywania obecnej umowy hipotecznej.
  • Generalnie będziesz płacić wyższe oprocentowanie niż w przypadku pierwszej hipoteki, dlatego wiele osób decyduje się na ponowną hipotekę.

Jak mogę skorzystać z kredytu hipotecznego z drugim obciążeniem?

Kilka banków i towarzystw budowlanych w Polsce udziela kredytów hipotecznych z drugą ratą, ale wnioskodawcy muszą wykazać wysokość kapitału własnego lub kapitału zainwestowanego w nieruchomość, aby się zakwalifikować. Ponadto muszą wykazać, że stać ich na spłatę obu kredytów hipotecznych.

Państwa obecny kredytodawca hipoteczny musi również zatwierdzić wszelkie wnioski o ustanowienie drugiej hipoteki na Państwa domu lub mieszkaniu.

Jeśli rozważają Państwo uzyskanie kredytu hipotecznego z drugim obciążeniem, zaleca się rozmowę z doradcą, który może udzielić wskazówek, czy ta opcja jest odpowiednia dla Państwa sytuacji. Ponadto może on pomóc w znalezieniu najodpowiedniejszej dla Państwa oferty, niezależnie od tego, czy chodzi o kredyt hipoteczny z dopłatą, czy też o kredyt hipoteczny na nowo.

Spis treści
Dlaczego warto rozważyć kredyt hipoteczny z dopłatą? Jakie są korzyści z zaciągnięcia kredytu hipotecznego z drugim obciążeniem? Jakie są wady zaciągania kredytu hipotecznego z drugą opłatą? Jak mogę skorzystać z kredytu hipotecznego z drugim obciążeniem?