Przewodnik po zaciąganiu pożyczki pod zastaw nieruchomości

# Opublikowano 17.03.2023

min
Napisany przez napisany Jakob Zalevski

Jeszcze kilka lat temu technologia stanowiła ogromny czynnik zakłócający w branży bankowej. Podczas gdy pandemia przyspieszyła wdrażanie technologii w różnych firmach i sektorach, nasza zależność od niej wzrosła dramatycznie. Depozyty online, portfele mobilne, płatności elektroniczne i inne podobne transakcje finansowe stały się w ostatnich latach w dużej mierze normą.

Istnieją różne sposoby na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości. Nasz przewodnik wyjaśnia dostępne opcje i co należy wziąć pod uwagę.

Co to jest pożyczka pod zastaw domu?

Pożyczka pod zastaw domu, znana również jako pożyczka zabezpieczona, jest rodzajem pożyczki, w której pożyczka jest zabezpieczona wartością Twojego domu. Oznacza to, że pożyczkodawca ma prawo do przejęcia Twojego domu, jeśli nie będziesz w stanie dotrzymać spłat. Pożyczki dla właścicieli domów oferują zazwyczaj większe kwoty pieniędzy niż pożyczki niezabezpieczone, a także niższe oprocentowanie. Kredytodawcy ocenią Państwa dochody, wydatki, ocenę kredytową oraz wysokość kapitału własnego domu, aby określić, ile mogą Państwo pożyczyć i przy jakim oprocentowaniu.

Zabezpieczona pożyczka, która jest powiązana z wartością Twojego domu, jest powszechnie nazywana pożyczką od właściciela domu. Pożyczkodawca ma pewność, że jeśli nie spłacisz pożyczki, może przejąć i sprzedać nieruchomość, aby odzyskać swoje straty. Ten rodzaj pożyczki pozwala zazwyczaj na uzyskanie większej kwoty pożyczki i niższego oprocentowania w porównaniu do pożyczek niezabezpieczonych. Jednakże, pożyczkobiorcy muszą zachować ostrożność, ponieważ ryzykują utratę domu, jeśli nie będą w stanie nadążyć ze spłatą pożyczki.

Jak działają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to pożyczka, która wykorzystuje Twój dom jako zabezpieczenie. Jest ona zazwyczaj używana do takich rzeczy jak ulepszenia domu, jako alternatywa dla wzięcia pożyczki osobistej lub użycia karty kredytowej.

Na przykład, jeśli wartość nieruchomości wynosi 1 000 000 zł, a saldo kredytu hipotecznego wynosi 400 000 zł, oznacza to, że posiadasz 600 000 zł kapitału własnego (wartość nieruchomości, której jesteś właścicielem). Zdecydowałeś, że chcesz pożyczyć 50 000 € na rozbudowę poddasza, aby zwiększyć wartość nieruchomości i mieć nadzieję, że zarobisz pieniądze, gdy przyjdzie czas na sprzedaż domu.

Możesz pożyczyć 200 000 zł i wykorzystać kapitał własny nieruchomości jako zabezpieczenie pożyczki. Istnieją różne sposoby na pożyczenie tych pieniędzy. Jedną z opcji może być zwiększenie kredytu hipotecznego u obecnego kredytodawcy hipotecznego o 200 000 zł - tak więc całkowita kwota kredytu hipotecznego wzrośnie do 600 000 zł.

Przy ubieganiu się o pożyczkę zabezpieczoną na nieruchomości, instytucja pożyczkowa oceni takie czynniki, jak kapitał własny domu, status finansowy (w tym dochody i wydatki) oraz punktację kredytową. Te dane pozwolą określić, ile możesz pożyczyć i jakie oprocentowanie zostanie Ci zaoferowane.

Jakie są różne rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości, które można zaciągnąć to:

Pożyczka zabezpieczona

Zabezpieczona pożyczka, zwana czasem pożyczką dla właściciela domu, jest zabezpieczona wartością aktywów, zazwyczaj nieruchomości (ale niektórzy pożyczkodawcy akceptują inne wartościowe aktywa jako zabezpieczenie).

Druga hipoteka

Zaciągając drugą hipotekę, można wykorzystać kapitał własny domu do zabezpieczenia dodatkowych funduszy. Ten rodzaj kredytu jest również określany jako drugi kredyt hipoteczny i różni się od podstawowego kredytu hipotecznego. Druga hipoteka funkcjonuje jako oddzielna umowa kredytowa i jest zabezpieczona kapitałem własnym zgromadzonym w domu.

Remortgage

Jedną z opcji zwiększenia pożyczki pod zastaw nieruchomości jest przerobienie hipoteki, jeśli już ją posiadasz. Należy jednak pamiętać, że remortgaging jest zazwyczaj możliwy dopiero po zakończeniu umowy o stałej lub zmiennej stopie procentowej, ponieważ mogą istnieć kary za zmianę umowy hipotecznej w połowie okresu.

Czy kwalifikuję się do otrzymania pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Aby kwalifikować się do pożyczki pod zastaw nieruchomości, ważne jest, abyś spełniał następujące kryteria:

Właściciele domów: Jeśli chcesz uzyskać zabezpieczoną pożyczkę lub pożyczkę pod zastaw domu, musisz mieć przynajmniej częściową własność nieruchomości. Dodatkowo będziesz musiał spełnić kryteria kredytodawcy dotyczące kwalifikowalności, które mogą obejmować takie czynniki jak historia kredytowa i dochody. Jest to ważne, aby określić zdolność do dokonywania terminowych spłat co miesiąc.

Remortgage: Aby zwiększyć kwotę istniejącej hipoteki poprzez remortgaging u obecnego lub nowego pożyczkodawcy, będziesz musiał spełnić kryteria kwalifikowalności pożyczkodawcy. Czynniki takie jak dochód i ocena kredytowa mogą mieć wpływ na to, czy wniosek o kredyt hipoteczny zostanie zatwierdzony.

Jaką kwotę mogę pożyczyć pod zastaw mojego domu?

Jaką kwotę mogę pożyczyć pod zastaw mojego domu?

Na przykład, jeśli Twoja nieruchomość jest warta 1 200 000 zł, a Ty jesteś winien 400 000 zł z tytułu kredytu hipotecznego, masz 600 000z ł złkapitału własnego (część nieruchomości, którą posiadasz na własność).

Pod warunkiem, że Państwa obecny kredytodawca hipoteczny wyrazi zgodę, mogą Państwo uzyskać pożyczkę pod zastaw tego kapitału o wartości 800 000 zł do określonej kwoty.

Nadal będziesz oceniony pod kątem przystępności, ale dzięki temu możesz pożyczyć więcej niż w przypadku niezabezpieczonej pożyczki osobistej.

Jakie są zalety i wady pożyczek dla właścicieli domów?

Istnieją zalety i wady kredytów mieszkaniowych w Polsce, takie jak:

Plusy

  • Możesz być w stanie pożyczyć więcej niż w przypadku niezabezpieczonej pożyczki
  • Możesz być w stanie uzyskać niższe oprocentowanie niż w przypadku niezabezpieczonej pożyczki
  • Możesz uzyskać pożyczkę, jeśli masz mniej niż doskonałą ocenę kredytową

Minusy

  • Jeśli nie stać Cię na spłatę, ryzykujesz utratę domu
  • Oprocentowanie pożyczki "second charge" na domu może być wyższe niż w przypadku istniejącej hipoteki
  • Może ona zawierać kosztowne opłaty aranżacyjne i inne opłaty

Kiedy powinienem wziąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw domu jest odpowiednią opcją, jeśli potrzebujesz pożyczyć znaczną kwotę pieniędzy, co może nie być możliwe w przypadku standardowej niezabezpieczonej pożyczki osobistej, oraz jeśli potrzebujesz dłuższego okresu spłaty.

Może to być również opcja, jeśli chcesz dokonać ulepszeń w domu lub potrzebujesz depozytu na drugą nieruchomość lub domek letniskowy.

Pożyczka pod zastaw domu może wiązać się z ryzykiem. Niewywiązanie się ze spłat może zagrozić Twojej nieruchomości, więc to, czy jest to odpowiednia opcja, zależy od Twojej indywidualnej sytuacji i kwoty, którą chcesz pożyczyć.

Jakie są alternatywy dla pożyczek dla właścicieli domów?

Inne opcje, które działają jako alternatywa dla pożyczki pod zastaw nieruchomości obejmują:

Karty kredytowe oferują sposób na uzyskanie środków z banku lub towarzystwa budowlanego, które mogą być wykorzystane do natychmiastowego zakupu towarów i usług. Następnie spłacasz te pieniądze, określane jako saldo, co miesiąc. Standardowe oprocentowanie kart kredytowych jest zazwyczaj wyższe w porównaniu z kredytami osobistymi i zabezpieczonymi, ale istnieje kilka ofert z oprocentowaniem 0%.

Pożyczka niezabezpieczona. Niezabezpieczona pożyczka osobista nie wymaga, abyś stawiał wartościowe aktywa jako zabezpieczenie. Stopa procentowa będzie zależała od Twojej zdolności kredytowej. Często nie możesz pożyczyć tak dużo jak w przypadku pożyczki niezabezpieczonej, a oprocentowanie może być wyższe.

Zabezpieczona pożyczka - ale nie pod zastaw domu. Jeśli nie chcesz wiązać pożyczki z nieruchomością, możesz zabezpieczyć ją na innym posiadanym przez Ciebie przedmiocie o dużej wartości, takim jak samochód. Jest prawdopodobne, że samochód będzie miał niższą wartość niż budynek, więc nie będziesz mógł pożyczyć tak dużo. Działa to w ten sam sposób, co kredyt mieszkaniowy, że jeśli nie będzie Państwa stać na spłatę, pojazd będzie zagrożony zajęciem.

Inne przydatne przewodniki
Chcesz zaciągnąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości? Mamy szereg pomocnych przewodników.

  • Co to jest pożyczka zabezpieczona?
  • Pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone
  • Zrozumienie kredytów hipotecznych z drugim obciążeniem
Spis treści
Co to jest pożyczka pod zastaw domu? Jak działają pożyczki pod zastaw nieruchomości? Jakie są różne rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości? Czy kwalifikuję się do otrzymania pożyczki pod zastaw nieruchomości? Jaką kwotę mogę pożyczyć pod zastaw mojego domu? Jakie są zalety i wady pożyczek dla właścicieli domów? Kiedy powinienem wziąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości? Jakie są alternatywy dla pożyczek dla właścicieli domów?