Wyjaśnienie pożyczek zabezpieczonych

# Opublikowano 02.03.2023

min
Napisany przez napisany Jakob Zalevski

Pożyczki zabezpieczone mogą być sposobem na pożyczenie większej kwoty, dzięki wykorzystaniu Twojego domu (lub innego wartościowego składnika majątku) jako zabezpieczenia. Zrozum jak działają pożyczki zabezpieczone w naszym przewodniku z plusami i minusami do rozważenia

Czym są pożyczki zabezpieczone?

Jeśli potrzebujesz pożyczyć znaczną kwotę pieniędzy, zabezpieczona pożyczka może być odpowiednią opcją. W przypadku pożyczki zabezpieczonej, jako zabezpieczenie przedstawiasz wartościowy składnik majątku, zazwyczaj dom. Stawiając nieruchomość lub inny wartościowy składnik majątku jako zabezpieczenie, pożyczkodawca ponosi mniejsze ryzyko, co może skutkować większą pożyczką o niższym oprocentowaniu.

Mimo że zabezpieczone pożyczki mogą oferować niższe oprocentowanie, należy być świadomym związanego z nimi ryzyka. W przypadku trudności z utrzymaniem spłat, Twoja nieruchomość może być zagrożona.

Jaka jest różnica między pożyczką zabezpieczoną a niezabezpieczoną?

Przy zaciąganiu pożyczki należy zdecydować się na pożyczkę zabezpieczoną lub niezabezpieczoną:

Pożyczki niezabezpieczone: Te pożyczki są również znane jako pożyczki osobiste. Pożyczki niezabezpieczone będą zazwyczaj dostępne dla Ciebie, jeśli masz uczciwą lub dobrą ocenę kredytową. Dzieje się tak dlatego, że im silniejsza jest Twoja ocena kredytowa, tym bardziej wiarygodny wyglądasz dla pożyczkodawców, z mniejszym ryzykiem, że nie będziesz w stanie spłacić pożyczki. Pożyczka niezabezpieczona nie wymaga od Ciebie wystawienia aktywów jako zabezpieczenia pożyczki.

Pożyczka zabezpieczona: Zabezpieczone pożyczki to pożyczki, które są zabezpieczone na aktywach, co oznacza, że jeśli nie będziesz w stanie dokonać spłat, pożyczkodawca może przejąć Twój cenny składnik majątku, zazwyczaj dom. Zabezpieczone pożyczki często pozwalają pożyczkobiorcom na pożyczenie większych sum pieniędzy niż pożyczki niezabezpieczone, ponieważ pożyczkodawca ma pewność, że może odzyskać kwotę pożyczki, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci jej.

Masz problem z wyborem pomiędzy pożyczką zabezpieczoną a niezabezpieczoną? Nasz przewodnik po pożyczkach niezabezpieczonych i zabezpieczonych może pomóc Ci w porównaniu.

Co należy wziąć pod uwagę przed zaciągnięciem zabezpieczonej pożyczki?

Przed zaciągnięciem zabezpieczonej pożyczki należy rozważyć kilka czynników:

Zabezpieczona na Twojej nieruchomości: Jeśli nie spłacisz pożyczki, możesz ryzykować utratę domu (lub innego cennego składnika majątku), więc upewnij się, że masz dochody lub inne fundusze, aby nadążyć ze spłatą pożyczki.

Twój wynik kredytowy: Wyższa ocena kredytowa generalnie prowadzi do lepszych stóp procentowych oferowanych dla Ciebie. Chcesz poprawić swoją ocenę kredytową? Istnieją darmowe narzędzia, które mogą dostarczyć Ci porad, jak poprawić swoją ocenę kredytową i śledzić jej postęp.

Jakie są różne rodzaje pożyczek zabezpieczonych? 

Istnieją trzy różne rodzaje pożyczek zabezpieczonych. Ważne jest, aby pamiętać, że stopy procentowe mogą się zmieniać w czasie i jak to może wpłynąć na Twoje spłaty przy różnych typach pożyczek.

Zmienna stopa procentowa: Dotyczy to pożyczki ze zmienną stopą procentową, która zmienia się w oparciu o stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego. Oznacza to, że Twoje miesięczne spłaty mogą wzrosnąć lub spaść w zależności od zmian stopy bazowej i decyzji pożyczkodawcy. Może to spowodować, że zapłacisz więcej niż przewidywałeś za swoją pożyczkę.

Stały okres spłaty: Będziesz płacić stałą miesięczną spłatę przez cały okres spłaty. Twoje płatności nie będą się zmieniać, co może sprawić, że będzie to idealne rozwiązanie dla budżetowania.

Krótkoterminowa stała stopa procentowa: Będziesz płacić stałą miesięczną spłatę przez krótki okres (zwykle od jednego do pięciu lat). Po upływie tego czasu stopa procentowa zmieni się na zmienną stopę procentową pożyczkodawcy, co oznacza, że Twoje płatności mogą wzrosnąć lub spaść.

Jakie są wady i zalety pożyczek zabezpieczonych

Jak w przypadku każdego dużego zobowiązania finansowego, istnieją plusy i minusy zaciągnięcia zabezpieczonej pożyczki.

Plusy

Pożyczanie większych kwot: Zabezpieczając swoją pożyczkę domem lub innym cennym aktywem, możesz zakwalifikować się do większych kwot pożyczki z niższym oprocentowaniem w porównaniu do pożyczek niezabezpieczonych. Pożyczkodawcy mogą być skłonni pożyczyć Ci więcej pieniędzy, jeśli możesz przedstawić swój dom jako zabezpieczenie, ponieważ mogą odzyskać wszelkie straty poprzez przejęcie i sprzedaż domu, jeśli nie będziesz w stanie go spłacić.

Budowanie swojej oceny kredytowej: Konsekwentne dokonywanie miesięcznych spłat w terminie może prowadzić do poprawy oceny kredytowej, co może otworzyć więcej możliwości kredytowych dla Ciebie i zwiększyć szanse na zabezpieczenie lepszych stóp procentowych w dół linii.

Więcej czasu na spłatę: Możesz mieć możliwość spłacenia pożyczki w znacznie dłuższym okresie niż w przypadku pożyczki niezabezpieczonej. Chociaż możesz zapłacić więcej odsetek, Twoje miesięczne spłaty powinny być niższe.

Minusy

Można stracić dom: Zaciągając zabezpieczoną pożyczkę, używasz swojej nieruchomości (lub innego wartościowego składnika majątku) jako zabezpieczenia pożyczki. W przypadku braku spłat istnieje możliwość, że Twój dom zostanie przejęty. Dlatego przed wyrażeniem zgody na pożyczkę zabezpieczoną należy ocenić swoją stabilność finansową i zdolność do dokonywania płatności w całym okresie kredytowania. Zastanów się, czy jesteś w stanie realistycznie spełnić zobowiązania płatnicze.

Opłaty za wcześniejszą spłatę: Niektórzy pożyczkodawcy naliczą Ci opłatę za wcześniejszą spłatę pożyczki zabezpieczonej. Nie wszyscy pożyczkodawcy stosują takie opłaty, dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzić politykę pożyczkodawcy.

Płacenie większej ilości odsetek: Dzięki zabezpieczonej pożyczce możesz rozłożyć swoje płatności na dłuższy okres. Należy jednak pamiętać, że z tego powodu można zapłacić więcej odsetek.

Czy mogę otrzymać zabezpieczoną pożyczkę mając złą zdolność kredytową?

Tak, można uzyskać zabezpieczoną pożyczkę przy złej zdolności kredytowej. Chociaż Twój wynik kredytowy może uniemożliwić Ci uzyskanie najlepszego oprocentowania, zabezpieczona pożyczka zapewnia mniejsze ryzyko dla pożyczkodawcy.

Co się stanie, jeśli spłacę zabezpieczoną pożyczkę przed terminem?

Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie zabezpieczonej pożyczki należy dowiedzieć się, czy nie obowiązują opłaty za wcześniejszą spłatę. Pożyczkodawcy pobierają opłaty za wcześniejszą spłatę , aby pokryć utracone odsetki od pożyczki, jeśli chcesz ją spłacić wcześniej niż pierwotnie planowałeś.

Jakie są alternatywy dla pożyczek zabezpieczonych?

Chcesz zaciągnąć pożyczkę, ale nie jesteś pewien, czy pożyczka zabezpieczona jest dla Ciebie odpowiednia? Istnieją alternatywy do rozważenia, w tym:

Pożyczki niezabezpieczone: Pożyczki niezabezpieczone, które są również nazywane pożyczkami osobistymi, nie wymagają od Ciebie dostarczenia żadnego cennego składnika majątku, takiego jak dom, jako zabezpieczenia. Podobnie jak pożyczki zabezpieczone, mogą one pomóc poprawić Twoją ocenę kredytową, jeśli będziesz dokonywać terminowych spłat i będziesz zobowiązany do spłaty pożyczonej kwoty w stałych miesięcznych ratach. Jednak kwota, którą możesz pożyczyć w ramach pożyczki niezabezpieczonej może nie być tak wysoka, jak w przypadku pożyczki zabezpieczonej.

Karty kredytowe: Jeśli potrzebujesz pieniędzy, ale nie chcesz ubiegać się o pożyczkę, inną opcją jest rozważenie uzyskania karty kredytowej. Podobnie jak w przypadku kredytu, pożyczasz pieniądze od pożyczkodawcy i spłacasz je z odsetkami w czasie. Jednak karty kredytowe są zazwyczaj lepiej przystosowane do pożyczania mniejszych kwot pieniędzy na krótszy okres czasu.

Inne pomocne przewodniki
Tutaj w Credit.pl mamy szereg szczegółowych przewodników, które pomogą Ci zrozumieć więcej na temat pożyczek:

  • Przewodnik po pożyczkach logbookowych
  • Przewodnik po spłatach pożyczek
  • Jak uzyskać pożyczkę przy złej zdolności kredytowej
Spis treści
Czym są pożyczki zabezpieczone? Jaka jest różnica między pożyczką zabezpieczoną a niezabezpieczoną? Co należy wziąć pod uwagę przed zaciągnięciem zabezpieczonej pożyczki? Jakie są różne rodzaje pożyczek zabezpieczonych?  Jakie są wady i zalety pożyczek zabezpieczonych Czy mogę otrzymać zabezpieczoną pożyczkę mając złą zdolność kredytową? Co się stanie, jeśli spłacę zabezpieczoną pożyczkę przed terminem? Jakie są alternatywy dla pożyczek zabezpieczonych?